<<  Prekast Nedir ve Kullanım Alanları Nelerdir  >>

 
 

Prekast; yapı malzemesidir. Dış cephe kaplama malzemesi olarak kullanılan mükemmel bir üründür. Cam ve Fiber donatılı beton ürünler beton harcı ile karıştırılır. Karışımdan elde edilen malzeme kalıplara dökülerek işlem tamamlanır.

 

Beyaz çimento, silis kumu, alkali dayanımlı cam elyafı ve suyun doğru oranlarda karıştırılarak oluşmuş karışımın yeniden kullanılabilir kalıba  dökülerek elde edilir.  Prekast, montaj edileceği yere taşınarak montajı burada tamamlanır.

 

Prekast beton dökümünün, standart beton dökümüne göre çok sayıda avantajı bulunmaktadır. Fabrika ortamında döküm yapıldığı için ürün kalitesi, işçilik en iyi şekilde kontrol edilebilir. Prekast ekipmanları yüzlerce hatta binlerce kez tekrar kullanılabileceğinden, kalıp için gerekli zaman ve ekipmandan tasarruf sağlanır.

     
 

İnşaat sektöründe; özellikle teknoloji ağırlıklı üretilen prestij yapılarında ve çağdaş yapı teknolojisinin kullanıldığı yapılar ile tarihi yapı yenilemelerinde diğer malzemelere göre sağladığı avantajlar bağlamında daha fazla kullanılmaya başlamıştır.

Cam elyafı donatılı betondan ürünlerde demir çelik donatı bulunmamaktadır. Çimento harcında kullanılan uygun polimerler yardımıyla dağılımı homojen hale getirilen cam elyafı fiber donatılı görevi görmektedir.

 

Geleneksel üretimde kullanılan demir donatılı betonda elde edilen statik değerleri karşılamasının yani sıra ürünün hafifliği en önemli özelliğini ve avantajını oluşturmaktadır.

     
 

Prekast malzemesi, dış etkenlere karşı oldukça dayanıklıdır. Isı ve ses geçirgenliği düşüktür. A1 sınıfı yanmaz malzemeden üretildiği için Yangın yönetmeliğine de uygundur.

Prekast mimari paneller binaların dış cephelerinin giydirilmesinde, çevre düzenlemelerinde kullanılan duvarlarda, ses yalıtımında, güvenlik duvarlarında, metro tünellerinde, yağmur suyu kanallarında, su ve kanalizasyon boruları da dahil birçok şekilde kullanılmaktadır.

 

Cam elyafı donatılı beton prekast yapı elemanları; alkaliye dayanıklı özel cam elyafı fiber ile güçlendirilmiş kimyasal katkı ile yapısı güçlendirilmiş çimento ve kum karışımından oluşan betondur.